СЛЕДНИ НАСТАНИ

РОБЕРТ РИСТОВ

Роден на 09.01.1975 година во Неготино.

 

ОБРАЗОВАНИЕ:

 

  • МА – Магистер по уметности од областа на театарската режија, Факултет за аудиовизуелни уметности ЕФТА, 2018
  • Дипломиран драмски актер на ФДУ, Скопје, во класата на Љубиша Георгиевски (со претставата „Лифтот од горе“ (Х. Пинтер), режија: Златко Славенски), 2002
  • Семинар за танцов театар – Џенифер Алисон (САД), Центар „Локомотива“, 2005
  • Семинар за осознавање на телото и движење, Театар Бонд – САД, Театар на народностите и Театар Боеми – Скопје, 2002
  • Семинар за „Интернет Перформанси“ – Kathy Weis/ USA,  Скопје 1999
  • Обука за работа со деца и млади „Театарски Бон-Тон“- Струга 1999
  • Семинар по Лабан Техника -  Guy Sonnen/Холандија,  Скопје,  МОБ 1999,
  • Семинар КОМЕДИЈА ДЕЛ АРТЕ – Александар Илиев/Бугарија 1999
  • Семинар по Сценско движење Joshiko Chuma/USA,  Скопје 1997

 

РАБОТНО ИСКУСТВО:

 

  • Од јануари 2018 освен во Театар Комедија, работи и како управител на ТЕАТАР ПРОВОКАЦИЈА - Скопје.
  • Од ноември 2017 до ноември 2018 година работеше како раководител на одделението за продукција, маркетинг и односи со јавноста во Театар Комедија
  • Селектор на фестивалот „Гола Месечина 2018“  
  • Од 2012 е редовно вработен во Театар Комедија
  • Во периодот 2008-2012 е хонорарно/редовно вработен во театар „Џинот“ – Велес
  • Од 2005 е член на приватната трупа Театар Крик
  • Во периодот 2003-2006 е хонорарно вработен во НУЦК „Трајко Прокопиев“ – Куманово

 

РЕЖИСЕРСКИ АНГАЖМАНИ:

 

  • „Како ли да го задржам Дедо Мраз кај нас“- Театар Провокациај 2019
  • „Скандал“  – Крими комедија, Театар Провокација 2019
  • „Зеленковци“ - Еко претстава за деца, Театар Провокација 2019
  • „Дони Дарк“ – романтична комедија, НУ Театар Комедија – Скопје, 2017
  • „Бети на село“ – НУЦК „Трајко Прокопиев“ – Куманово, 2011
  • „Еден човек на едно време“ – (мултимедијален моноперформанс) Џ. Алибеговски и Р. Ристов (актер, режисер и продуцент), 2005
  • „Ленче од Австралија“, Театар Крик – Скопје, 2003
  • „Просидба“, Асистент на режија, Турски театар, Скопје 2003
  • „Сонување“ – Центар за култура, Алкобендас, Мадрид, Шпанија, 2003

 

УЛОГИ ВО ТЕАТАР:

Има одиграно над 50 улоги во вечерни тетарски претстави и 30- тина улоги во театарски претстави за деца од кој поважни се следниве:

  • Тасе- „Викенд на мртовци“ (Миле Поповски), режија: Ѓорѓи Ризески, НУ Театар Комедија – Скопје, 2018
  • Алек – „Жена ми се вика Борис“ (Рафи Шарт), режија: Синиша Евтимов, НУ Театар Комедија – Скопје, 2017
  • Режисерот/Чубуков – „Бракот е брак“ (според „Просидба“ – Чехов) режија: Теа Беговска, НУ Театар Комедија – Скопје, 2017
  • Ѓорѓи Мучев – „Првин ќе ме земеш, после ќе ме...“, режија: Ѓорѓи Ризевски, НУ Театар Комедија во копродукција со „Театар Крик“, 2016
  • Златарот Злате – „Господарот на кукавицата“ (Венко Андоновски), режија: Андреј Цветановски, НУ „Театар Комедија“– Скопје, 2016
  • Неколку ликови – „Некрстени Денови“ (Т. Стојановски), режија: Слободанка Чичевска; Театар „Скрб и утеха“, 2009
  • Дон Хуан – „Многу врева за ништо“ (В. Шекспир), режија: Дејан Пројковски, НУ Театар Комедија – Скопје, 2015
  • Петар – „Име“ (Матје Делапорт и Александар де ла Пателие), режија: Нени Делместре, НУ Театар Комедија – Скопје, 2015 год.
  • Иван Камазов – „Чувството на брадата“ (Ксенија Драгунска), режија: Борис Лијешевиќ, НУ Театар Комедија – Скопје, 2014
  • Капетанот  (војната) - „Мајка храброст“ (Б. Брехт), режија: Ѕвезда Ангеловска, 2014 год.
  • Лаерт – „Хамлет во пикантен сос“ (Алдо Николај), режија: Александра Кардалевска, НУ Театар Комедија – Скопје, 2013
  • Балтазар Балтазаровиќ – Жевакин – „Женидба“ (Гогољ), режија: Дејан Пројковски, НУ Театар Комедија – Скопје, 2013
  • Моно/Стерео Самоников – „За секого има по една“ (Венко Андоновски), режија: Владлен Александров , НУ Театар Комедија – Скопје, 2012
  • Мијалче – „Ах, љубов моја“, режија: Коле Ангеловски, НУ Театар Комедија – Скопје, 2012
  • Владимир Ленски – „Онегин“, режија: Ѕвездана Ангеловска, Театар „Џинот“ – Велес, 2011
  • Кловнот и Црна Арапина – „ММЕ Кој прв почна“ (Дејан Дуковски), режија: Александар Ивановски,  Театар „Џинот“ – Велес,  2011
  • Таткото, Белодрински, Јосиф, Директорот Славејков и Георги –„Чернодрински се враќа дома“ (Горан Стефановски), режија: Мартин Кочовски,  Театар „Џинот“– Велес, 2010
  • Анџело (гл. машка) – „Злосторство на Островот на козите“ (Уго Бети), режија: Деан Дамјановски, Театар „Џинот“– Велес, 2010
  • Агава – „Баханалии“ (Горан Стефановски), режија: Наташа Поплавска, Театар „Џинот“– Велес, 2010
  • Патникот (гл. машка) – „Тероризам“ (Олег и Владимир Преснјакови), режија: Александар Ивановски, Театар „Џинот“ – Велес, 2009
  • Внукот на П. Шатев (гл. машка) – „Будење на ангелите“ (Т. Стојановски), режија: Слободанка Чичевска; Театар „Скрб и утеха“, 2009
  • Корифејот – „Птици“ (Аристофан), режија: Стојан Стојаноски, Театар „Џинот“ – Велес, 2008
  • Џинот (гл. машка) – „Џинот – учителот“ (Бато Димитров), режија: Деан Дамјановски, театар „Џинот“– Велес, 2008
  • Фентон – „Веселите жени од Виндзор“ (Шекспир), режија: Александар Ивановски, Театар „Џинот“ – Велес, 2008
  • Ѓорѓи Групчевски (гл. машка) - „Гола до пола“, (по мотивот на Ж.фајдо), режија: Никола Ристов, „Театар Крик“, Скопје, 2008
  • Синот – „Топлината во ноември“ (Јана Добрева), режија: Светлозар Гагов, Театар Колозов, 2007
  • Подведувачот – „Манипулација“ (мултимедијален перформанс на Ла страда), 2007
  • Астеропај – „Дом за птици“ (Петре Баќевски), режија: Г. Тренчевски, Театар „Џинот“ – Велес, 2006
  • Пратеникот (гл. машка) – „Ај не ми се шетај гола“, режија: Коле Ангеловски, 2006
  • Јас, Тој, Едниот и Другиот – „Таму (Еден човек на едно време)“ (Џеват Алибеговски), режија: Роберт Ристов, НУЦК „Трајко Прокопиев“, Куманово, 2005
  • Момчето -  „Хипертензија“ (кореодрама), режија: Сашо Илиев, „Театар Крик“, Скопје, 2005 
  • Рики–„Ленче од Австралија“, режија: Роберт Ристов, „Театар Крик“, Скопје, 2005 
  • Влади (гл. машка) – „Марш в кревет“, режија: Коле Ангеловски, 2005
  • Војникот – „Мушичка“ (Руцане), режија: Димитар Станковски, 2005
  • Боби – „Бегај еве ја жена ти“, режија: Коле Ангеловски, 2004
  • С. С. Медведенко – „Галеб“ (А. П. Чехов), режија: Д. Пројковски, 2004
  • Силвестер/ гл. м – „Адска машина“ (В. Андоновски), режија: Д. Станковски, 2004
  • Питер – „Ана“, режија: Ѕвезда Ангеловска, Универзална сала, 2004
  • Себастиен (гл. м.) – „Сè за мојата мајка“, режија: Мартин Кочовски, 2003
  • Неколку ликови – „Long Play“ (Г. Стефановски), режија: Сашо Миленковски, 2003
  • Синот (гл. машка) – „Духови“, режија: Светлозар Гагов, Театар Колозов, 2002
  • Актер  – „Хомоеректус“, режија: Сашо Миленковски, Драмски театар, 2002
  • Неколку ликови  – „Кабаре Скопје“, режија: Љупчо Тозија, Фестивал Скопско лето, 2002
  • Црнецот – „Пат за Парамарибо“ (Томислав Османли), режија: Виолета Џолева, Фестивал Скопско лето, 2002
  • Паша – „Драга Елена Сергеевна“ (Људмила Аразимовска), режија: Александра Ковачевиќ, Народен театар Штип, 2001
  • Актер – „Show мe“, режија: Cathy Weis – USA, (мултимедијален експериментален корео-перформанс, кој преку online-конекција беше дел од претставата во  „The Kitchen" - New York, USA), 2000
  • Актер во „El Grande Game“, соработка со театарската трупа  La Ribot - Шпанија,  МОТ, 1999
  • Мутантот  – „Враќањето на Црниот витез“, режија: Кристијан Ристевски, МНТ, 1999
  • Гас  – „Лифтот од горе“ (Харолд Пинтер) – дипломска претстава, режија: Златко Славенски, МНТ, 1999
  • Детето  – „Бездушна Неда“ (Сашо Миленковски), режија: Јошико Чума, Фестивал „Охридско лето“, 1998

 

ПРЕТСТАВИ ЗА ДЕЦА:

 

  • Дедо Мраз - „Како ли да го задржам Дедо Мраз кај нас“- Театар Провокациај 2019
  • Диме - „Зеленковци 2“, Театар Провокација - Скопје
  • Принцот -  „Маша и нејзината волшебна приказна“, Театар КРИК- Скопје
  • Кире   -  „Зеленковци“, Театар КРИК- Скопје
  • Царот Тонте Конте -  „Царот Тонте Конте“,Театар КРИК- Скопје
  • Мечето  Тони -  „Белите мечиња“,  Театар КРИК- Скопје
  • Детето - „И тебе Дедо Мраз не ти е лесно со нас“,Театар КРИК- Скопје
  • Лошиот принц - „Пајчето Патко“,Театар КРИК- Скопје
  • Јовче - „Среќниот Јовче“,Театар КРИК- Скопје
  • Принцот  - „Џуџето Румпелштилцхен“,Театар КРИК- Скопје
  • Шитаке - „Печурковци“,Театар КРИК- Скопје
  • Принцот - „Принцезата од шумата“,Театар КРИК- Скопје
  • Боби - „Пудлички“,Театар КРИК- Скопје
  • Принцот -  „Црниот лебед“,Театар КРИК- Скопје
  • Џуџето -„Дедо Мраз и џуџињата“,Театар КРИК- Скопје
  • Штури - „Штурецот, штурчето и мравката“,Театар КРИК- Скопје
  • Детето - „Пролетна сказна“,Театар КРИК- Скопје
  • Далматинец 1 - „Далматинците на Дедо Мраз“,Театар КРИК- Скопје
  • Дедо Мраз - „Дедо Мраз и Троловите“,
  • Детето магионичар -„Ав-ав и Мјау-мјау“,Театар КРИК- Скопје
  • Принцот -„Разгалената принцеза“,Театар КРИК- Скопје
  • Принцот - „Принцот жаба“,Театар КРИК- Скопје
  • Детето - „Доаѓа Дедо Мраз“,Театар КРИК- Скопје
  •  Диме - „Диме и Симе во градинка“,  Театар КРИК- Скопје
  • Принцот Цветко -  „Палче“, Театар КРИК- Скопје
  • Диме - „Бети на село“,  Театар КРИК- Скопје
  • Аладин – „Аладин“, Режија: Шенка Колозова, Тетар Колозов – Скопје 1998
  • Зајакот – „Каде ли е кај се крие“ –  режија Афродита Кирјаковска, Театар Мира лектира, 1997
  • Свињарот – „Принцот свињар и прчлата принцеза – режија: Афродита Кирјаковска , Театар„ Мира Лектира“- Скопје 1997
  • Принцот – „Грдата Цвета“ –Режија: Афродита Кирјаковска, Театар„ Мира Лектира“- Скопје 1996
  • Детето - “Новогодишна бајка“, Режија: Афродита Кирјаковска, Театар„ Мира Лектира“- Скопје 1996

 

 

ФИЛМОВИ И ТВ ПРОЕКТИ:

  • Командантот – „Ругање со Христос“, режија: Јани Бојаџи, 2018
  • Мијалче – „Ах, љубов моја“, режија: Коле Ангеловски, 2017
  • Чистачот на прозорци – „Чевли“ (краткометражен игран филм), режија: Бранко Костески, 2017
  • Бездомникот (главна машка) – „Бездомник“, режија: Небојша Јовановиќ, 2015
  • Братот/гл. м. улога – „Епидемија“, режија: Златко Костадиновски, 2014
  • Хасан (главна машка) – „VEAL OF FORTUNE“, режија: Гоце Цветановски, 2009
  • Водител на квизот „Ако знаеш“, ТВ Сител, 2008/2009
  • Јордан – „Досие К“ (Ванчо Петрушевски), режија: Драган Вељановски и Ванчо Петрушевски, 2007
  • Темел и Котел/ гл. машки улоги – „Котел“, филм на Златко Костадиновски, 2006
  • Подведувачот – „Ти си жива“, филм на Марија Џиџева, 2005
  • Додворувачот – „Седум приказни за љубовта и свршувањето“, режија: Александар Русјаков (ТВ серијал), 2003
  • Камерманот – „Гласот на светлината“, (ТВ филм), режија: Томи Алексов, 2003
  • Детето – „Детето без страв“ (ТВ серијал „Светот на бајките“), режија: Томи Алексов, 2002
  • Водител на квизот „Клуч“, ТВ образовна програма, режија: Томи Алексов (две сезони), 2000–2002
  • Над 30 улоги во „Македонски народни приказни“ ( МРТВ и ТВ Сител), 2002–2012

ИЗРАБОТКА НА СЦЕНОГРАФИЈА ВО СЛЕДНИВЕ ПРЕТСТАВИ:

  • Гола до пола – Театар Крик
  • Првин ќе ме земеш после ќе ме... – Театар Провокација
  • Скандал – Театар Провокација
  • Зеленковци ( претстава за деца) – Театар Провокација
  • Штурецот, штурчето и мравката – Театар Крик

 

 НАГРАДИ И ПРИЗНАНИЈА:

 

  • Признание „8ми Ноември„ 2019 за остварени резултати во областа на културата и придонес за развојот и афирмацијата на Општина Неготино, доделена од Општина Неготино.

 

  • Благодарница од Lions Club NEW CENTURY- Македонија за одличната режија на ДОНИ ДАРК и личниот придонес кон подигнувањето на јавната свест за слепите лица кои се дел од нашето општество.

 

  • Интернационална награда за НАЈДОБРА МАШКА УЛОГА доделена од НЕТА во рамки на интернационалниот фестивал „Ристо Шишков“ – Струмица, за улогата на Ѓорѓи Мучев во претставата „Првин ќе ме земеш, после ќе ме...“, во режија на Ѓорѓи Ризески, 2017

 

  • GRAND PRIX за претставата „Име“ во режија на Нени Делместре на фестивалот „Насмевка на Сараево“ – Босна и Херцеговина, 2017

 

  • GRAND PRIX за претставата „Баханалии“ во режија на Наташа Поплавска на фестивалот „Стоби“, 2010

 

  • Награда за најдобра претстава од публиката во рамки на фестивалот „Денови на комедија“ – Куманово за претставата „Ај не ми се шетај гола“ во режија на Коле Ангеловски, 2006

 

  • ПРЕТСТАВАТА ДОНИ ДАРК во режија на Роберт Ристов, има добиено вкупно 7 награди и признанија на интернациопналните тетарски фестивали и признанија од граѓански асоциации.

 

  • Благодарница од Мускулна Дистрофија Асоцијација Македонија за учество и придонес на семинарот во         Струмица 2019

 

  • Награда за најдобра актерка од интернационалното жири на НЕТА на фестивалот Ристо Шишков- Струмица 2018 г.

 

  • Награда за најдобар  млад актер од интернационалното жири на фестивалот Актерот на Европа  -Ресен 2018 г.

 

  • Награда за најдобар актер од интернационалното жири на фестивалот Заплет 10 - Бања Лука, Б и Х, 2018 г.

 

  • Награда за најдобра актерка од интернационалното жири на фестивалот  Заплет 10 - Бања Лука, Б и Х, 2018 г.

 

  •  Награда за најдобра актерка на вечерта на фестифалот „Заплет 10“- Бања Лука,  Б и Х ,  2018 г.

 

  •  Благодарница од Lions Club NEW CENTURY- Македонија за одличната режија на ДОНИ ДАРК и личниот придонес кон подигнувањето на јавната свест за слепите лица кои се дел од нашето општество. 

 

Режисер е на претставите.